Języki już nie obceProgram i przyjacieleZabawy z czworonogiemTańce i wygibańceRączki w górę!Ciekawi GościeProfilaktyka logopedycznaPółkolonie sportowe
LokalizacjaBudynek przedszkolaBezpieczeństwoKadraFAQ - Najczęściej zadawane pytania
66-004 Zielona Góra, ul. Drzonków - Strumykowa 1
tel. +48 669 10 20 11, e-mail

Zabawy z czworonogiem

Zabawy z czworonogiem

W każdym tygodniu odbywa się w naszym przedszkolu „Dzień spotkań ze zwierzątkami”.

Są to cykliczne zajęcia, dzięki którym dzieci, mając kontakt z pieskiem pod opieką instruktora, kucykiem, końmi, kaczuszkami i innymi zwierzątkami mogą stać się odbiorcami wielu korzyści, płynących z takiej formy obcowania z przyrodą. 

Następujący w wyniku zorganizowanych spotkań ze zwierzątkami rozwój emocjonalny dziecka przekłada się w dalszej kolejności na rozwój dzieci w kontaktach międzyludzkich, gdyż kontakt ze zwierzętami:

 

  • Uczy przyjaźni
  • Uspokaja – pomaga rozładować stres i napięcie, obniża ciśnienie krwi (stąd coraz większa popularność dogoterapii w łagodzeniu nadpobudliwości u niektórych dzieci)
  • Rozwija empatię
  • Zwiększa szanse na nawiązanie dobrego kontaktu z rówieśnikami – znalezienie grupy kolegów lub przyjaciół
  • Rozwija wrażliwość i spostrzegawczość
  • Rozwija ciekawość do świata oraz aktywuje u dzieci zdolności poznawcze
  • Zwiększa tak potrzebną w tym wieku aktywność i sprawność ruchową
  • Powoduje nabranie większej ufności dzieci we własne siły
  • Uczy tolerancji
Zabawy z czworonogiem

Badania dowiodły, iż dzieci mające regularny kontakt ze zwierzętami są o wiele bardziej rozwinięte emocjonalnie niż dzieci izolowane od zwierząt. Dodatkowo, poprzez doświadczenie, obserwację i analizę spotkań ze zwierzątkami dziecko przeżywa pełną gamę emocji, nieosiągalnych w kontaktach wyłącznie z ludźmi. 

Proszę sobie wyobrazić, jak wspaniałym doświadczeniem i zerwaniem z dotychczasową rutyną może być dla dziecka zwykła wizyta w stajni. Bliski kontakt z dużymi zwierzętami i poznawanie dźwięków, jakie wydają, jest niezwykle pobudzające dla dziecka, które nie zna życia na wsi. Zapach siana i karmy dla zwierząt doskonale stymulują węch, a kontakt z miękką sierścią konia i głaskanie jego bujnej grzywy pobudza zmysły dotyku. 

Dlatego też w naszym przedszkolu obcujemy z przyrodą, a poprzez częsty z nią kontakt pełniej się rozwijamy, stając się wrażliwsi na potrzeby innych ludzi oraz otaczającego nas świata natury. 

W realizacji zajęć „Dzień spotkań ze zwierzątkami” korzystamy z bezpośredniej bliskości usytuowanego przy naszym przedszkolu Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie znajduje się m.in. stadnina koni z kucykami, stawy z kaczuszkami oraz dodatkowy plac zabaw dla dzieci, natomiast zajęcia z pieskami, zawierające elementy dogoterapii, odbywają się na terenie naszego przedszkola.